Lakování Prostor-design laser Svarovaci-robot Děrování - sekání plechu Ohýbání plechu svarovani-3

Svařování MIG/MAG a TIG/WIG

Obloukové svařování v ochranné atmosféře je svařovací proces, při kterém se drátová elektroda taví pod ochranným plynem v místě dotyku a spojuje svařované součásti, aniž by roztavený materiál reagoval se vzduchem. Podle povahy projektu lze použít inertní nebo aktivní plyny.

Rozdíl mezi svařováním metodou MIG a MAG

Volba mezi svařováním inertními plyny, jako je dusík, argon nebo helium (svařování metodou MIG), nebo aktivními plyny, jako je CO2 (svařování metodou MAG), se provádí na základě svařovaných materiálů. Vzácné kovy, jako je nerezová ocel, hliník, měď nebo titan, by se měly svařovat inertními plyny. Zde plyn nemůže reagovat se svarovým kovem, což chrání proces svařování.

Aktivní plyn, jako je CO2, se účastní reakce a ovlivňuje tak konečný výsledek. To je žádoucí v některých případech, například při svařování legované nebo nelegované oceli, kdy má CO2 použitý při MAG svařování stabilizační účinek na oblouk.

mig-mag-1

Co je svařování metodou WIG/TIG?

Na rozdíl od svařování metodou MIG se při svařování metodou WIG/TIG používá netavná elektroda vyrobená z wolframu, která se díky svému vysokému bodu tání při svařování netaví. Přídavný materiál se proto přidává pomocí přídavného drátu. Ve srovnání se svařováním MIG je svařování TIG přesnější a kontrolovanější.

Lze také použít ochranné plyny nebo směsi plynů, které ovlivňují reakci, ale pak by se jednalo o svařování WAG/TAG. Například malé množství kyslíku může zlepšit kvalitu svarů.

mig-mag-2

 Výhody metod svařování v ochranném plynu

Svařování metodami MIG/MAG a TIG/TIG lze podle potřeby používat ručně nebo automatizovaně pomocí robotů. Za tímto účelem lze spojovat téměř všechny materiály vhodné ke svařování, včetně materiálů různé tloušťky a složení.

  • Svařování metodou MIG/MAG má velmi univerzální použití.
  • Může být prováděno ručně nebo automaticky
  • Svařování WIG-TIG je rychlé, efektivní a poskytuje pevné a velmi čisté svary
  • Je také vynikající pro svařování tenkých kovových a plechových dílů.

Ve společnosti Prostor Design používáme metody MIG/MAG i TIG/TIG ke svařování různých materiálů, například hliníku a uhlíkové nebo nerezové oceli. Mezi naše služby patří vedle klasického svařování rovněž odporové svařování, navařování svorníků a bodové svařování.

Napište nám Vaše konkrétní požadavky a naši specialisté se Vám ozvou co nejdříve.

Helios Orange Kai Zen Kanban Západočeská Univerzita v Plzni SOŠ a VOŠ strojnická Strakonice CzechTrade Enterprise Europe Network
Ferona a.s. Alfun Italinox TRUMPF Fronius Wagner HILTI BOSCH